דויטש ובניו הדברה בע"מ
הדברת מזיקים

התקשרו עכשיו

073-7575947

חברת הדברה בתל אביב
הדברת מזיקים

חדקונית הדקל ונזקיה

לעצי הדקל יש עיצוב טבעי מיוחד שהופך אותם למבוקשים מאוד כאשר מעצבים רחובות וגינות נוי. הדקלים ירוקים לאורך כל ימות השנה והם יכולים לספק לנו צל במשך שעות ארוכות. הם יפהפיים בגובהם המרשים וכן מעניקים לנו פירות ושמנים לרוב. כל זה אמת ויציב עד להגעתה של חדקונית הדקל – האויבת המסוכנת ביותר של הדקלים בטבע.

חדקונית הדקל
חדקונית הדקל ונזקיה

מי את חדקונית הדקל?

חדקונית הדקל היא חיפושית זעירה אשר בשיא גודלה מגיעה לכדי 3.5 ס"מ. מחזור החיים של חיפושית זו מתחיל בהזדווגות, אשר עשויה להתבצע על גבי הדקלים או בתוכם, התפתחות של ביצים בתוך גופה של החיפושית והטלת כ-500 מהן בטווח של חודש עד חודש וחצי. לאחר מכן מתפתחות הביצים לזחלים, משם לגלמים ולאחר מכן לחיפושיות בוגרות אשר מאופיינות בצבעים חומים אדמדמים או שחורים לגמרי.

מדוע החדקונית כה מזיקה לדקלים?

כדי להבין כיצד החדקונית מזיקה לדקלים, עלינו להבין טוב יותר את מהות תהליך התפתחותה בתור זחל וגולם. חיפושית זו אינה מסוגלת "לדאוג" לצאצאיה בכוחות עצמה ולכן משתמשת בפונדקאי כדי שיספק בעבורם את כל צרכי האנרגיה שלהם. במקרה של חדקונית הדקל, הפונדקאי הוא עץ הדקל כמובן. הזחלים אשר נוצרו מהביצים עשויים להתפתח בתוך מחילות קיימות בעץ או בצדו החיצוני. הזחלים ניזונים מרקמת עץ הדקל ומכרסמים אותו לאט לאט הן מבפנים והן מבחוץ. בסופו של דבר, תהליך הפיכת הזחל לגולם כולל שימוש בסיבי העץ כדי לעטות סביב הגולם הרדום פקעת חזקה אשר מגנה עליו. לאורך כל השלבים הללו נגרמת פגיעה חזקה וחמורה ביותר ברקמה הקשה של גזעי עץ הדקל. כמובן שכל עץ דקל מגלה רגישות שונה כלפי החדקונית, כאשר הדקל הקנרי מהווה את הפונדקאי המוצלח ביותר עבור הזחלים והגלמים, לאחריו דקל התמר ולבסוף דקל הוושינגטוניה.

דקל נגוע בחדקונית – האם זה מסוכן?

אכן כן ובאופן חד-משמעי! דקלי התמר, למשל, יכולים להיות חשופים לנגע זחלי וגלמי החדקונית לכל אורכם. כאשר הדבר מתרחש בחלקו התחתון של הגזע, עלול העץ לקרוס בפתאומיות וללא התראה מוקדמת ולסכן חיים! דקלים קנריים לעומת זאת, רגישים לחדקונית בעיקר בחלקים העליונים, כך שסכנת הקריסה פחות קריטית אך הסכנה לחיי העץ מהותית הרבה יותר. תוך זמן לא רב מתייבשים עלי העצים והוא נמק ומת.

חדקונית הדקל - אופן הטיפול
הזרקה לדקל נגוע בחדקונית הדקל

הטיפול בחדקונית הדקל

ניתן למגר את חדקונית הדקל באמצעות הסתייעות בשירותי הדברה מקצועיים ובשום פנים אופן אין לנסות לטפל בבעיה באופן עצמאי, שמא ייגרם נזק רב יותר. על המדביר להציב מלכודות לאיסוף החיפושיות בקרבת העץ, להשתמש באמצעי טיפול כימיים ולהשקות לאחר מכן את העץ (כדי שהחומרים ייספגו במערכת הובלת המים של העץ). כמו כן, עליו לבצע תילול של העצים ולטפל בצמחייה שכנה למניעת חזרתה של החיפושית.

דויטש ובניו, חברה ותיקה ומנוסה להדברת כל סוגי המזיקים, תשמח לסייע לכם להתגונן כנגד חדקונית הדקל. החברה עושה שימוש במיטב אמצעי ההדברה הקיימים כיום ובאפשרותה ולמנוע את הופעת המזיק מראש, כמו גם לבצע הדברה מקצועית במקרה של הופעה החוזרת על עצמה באופן תדיר.

להצעת מחיר – השאירו פרטים!

תפריט נגישות